17
STY
2019

Rok 2018 – fakty i liczby dotyczące projektu

Rok 2018 już za nami. Zakończenie roku skłania do podsumowań, refleksji, więc my również pokusiliśmy się o swego rodzaju podsumowanie dotychczasowej realizacji projektu „Świętokrzyski Fundusz Młodych Inicjatyw – III edycja”.

Projekt rozpoczął się w maju 2018r. Po przeprowadzonej kampanii informacyjno-promocyjnej, ogłosiliśmy nabór wniosków, w ramach którego wpłynęło 145 różnych pomysłów na realizację inicjatyw. Po dokonanej  ocenie wniosków, udało się dofinansować, zrealizować i ostatecznie rozliczyć 73 inicjatywy na kwotę blisko 360 000 zł. Warto zauważyć, że stanowi to ponad połowę spośród złożonych wniosków.

W 2018 roku spośród 73 inicjatyw, 44 realizowane były przez grupy nieformalne, a 29 przez młode organizacje pozarządowe. Cieszy fakt, że tak wiele osób zaangażowało się np. w działania organizacyjne, logistyczne związane z realizowanymi pomysłami – ze złożonych przez wnioskodawców raportów wynika, że łącznie było to ponad 400 osób! Liczba ta imponuje i pokazuje jak duży potencjał drzemie w społecznościach lokalnych. Jeszcze więcej było oczywiście ostatecznych odbiorców – Uczestników inicjatyw, do których realizowane pomysły były kierowane.

Działania prowadzone w ramach inicjatyw były bardzo różnorodne i nie sposób wszystkich wymienić, szczególnie jeśli chodzi o inicjatywy prowadzone przez grupy nieformalne. Zajęcia sportowe, artystyczne, edukacyjne, działania z zakresu kultury, promocja zdrowego stylu to tylko przykłady pomysłów, które były przedmiotem realizacji. Odbiorcami wsparcia także były różne grupy osób – od dzieci i młodzieży, przez osoby dorosłe, po seniorów.

W 2019 roku przed nami następne dwa konkursy i kolejna szansa, aby zrealizować swoje pomysły. Niebawem planujemy ogłoszenie pierwszego naboru wniosków. Zainteresowane osoby zachęcamy więc do śledzenia strony www naszego projektu, na której będzie opublikowane ogłoszenie o konkursie. Oczywiście bez względu na datę naboru, już dziś można tworzyć wnioski w generatorze, który cały czas jest do Państwa dyspozycji. Serdecznie zachęcamy do działania!